Slovenya EuroBasket 2017 Şampiyonu Oldu

Slovenya final maçında Sırbistan'ı 93-85 yenerek EuroBasket 2017'de altın madalya kazandı ve tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Slovenya Ekonomik Gelişme ve Teknolojiden sorumlu bakanı  Zdravko Počivalšek ve 10 kişilik heyet 17 Eylül 2017’de İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen EuroBasket 2017 final maçına kalan ülkelerini desteklemek üzere özel uçakla İstanbul’a geldiler. Kendilerini havalimanında Slovenya Büyükelçisi Igor Jukic ve Slovenya Fahri Başkonsolosu Başar Arıoğlu karşıladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Slovenya Başbakanı Miro Cerar ve final maçını izlemek üzere gelmiş olan Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ve Estonya Başbakanı Juri Ratas onuruna bir akşam yemeği verdi.  Başbakan Binali Yıldırım ve misafir ülke başbakanları, Sloven bakanlar, Slovenya Büyükelçisi Igor Jukic ve Slovenya Fahri Başkonsolosu Başar Arıoğlu Slovenya ile Sırbistan arasındaki final maçını birlikte izlediler.

Slovenya final maçında Sırbistan'ı 93-85 yenerek EuroBasket 2017'de altın madalya kazandı ve tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım EuroBasket final maçı ertesi ülkemizde bulunan Slovenya Başbakanı Miro Cerar, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Estonya Başbakanı Juri Ratas ve eşi Karin Ratas ile birlikte Avrasya Tünel Müzesi'ni ziyaret etti.