Sloven İş Dünyası Heyetinin İstanbul ziyareti, 25 Eylül 2018

Türk-Sloven İş Forumu 25 Eylül 2018 tarihinde Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası (GZS), SPIRIT Slovenija, Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) ve Slovenya Büyükelçiliği işbirliğinde, tıp ve sağlık turizmi üzerine yoğunlaşan bir iş heyeti ziyareti ile DEİK/River Plaza’da düzenledi. Forumda Sloven heyet 10 Slovenyalı şirket tarafından temsil edilirken, Türk tarafında ise yaklaşık 50 şirket ve kurum temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan forumda ev sahibi olan Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Sn. Zahit Sağlık, GSZ ve DEİK arasında uzun süredir devam eden işbirliğinin iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği bağlamında önemini vurguladı.

Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosu ve Türkiye - Slovenya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Mustafa Başar Arıoğlu, DEİK Türkiye-Slovenya İş Konseyi’nin 1997 yılında temel amacı iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek olarak kurulduğunu hatırlattı. Sn. Arıoğlu konuşmasında sektörel heyetler tarafından sunulan fırsatları vurgularken, siyasi ziyaretler sırasında düzenlenen genel iş heyet ziyaretlerinin öneminin de altını çizdi.

Slovenya Büyükelçisi Sn. Igor Jukiç ülkeler arasındaki iyi ve dostane ilişkilerin güçlü iş ilişkileri ile daha da geliştirilebileceğini vurguladı. Slovenya’ nın 1 milyar Avro ile Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında Türkiye ile en yüksek ciroya ulaşan ülke olduğunu belirtti. İlişkilerin Erasmus değişim programıyla ve turizm alanındaki işbirlikler, yapılan yatırımlarla arttığından bahsetti.

Karşı kanat kuruluşu olan GZS Slovenya-Türkiye İş Konseyi başkanı Sn. Ante Milevoj ve yetkili Sn. Matej Rogelj, Slovenya'daki iş ve yatırım fırsatlarını anlatıp katılımcılar hakkında kısa bilgiler sundular.

Şirketler arasında yapılan ikili görüşmeler ile forum başarı ile sona erdi.