Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 12. Bled Stratejik Forumu'na katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 12. Bled Stratejik Forumu'na ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı'na katılmak üzere 4-5 Eylül 2017 tarihlerinde Slovenya'yı ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu 4 Eylül 2017 tarihinde Bled Stratejik Forumu'nun açılışında Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve mevkidaşı Dışişleri Bakanı Erjavec tarafından karşılandı.

Forumun "Yeni gerçekler için yeni bir vizyon" panelindeki konuşmasında Bakan Çavuşoğlu insani sorunların çözümünde insani vizyon ihtiyacını vurguladı ve Avrupa'da popülizmin yükseldiğini, çifte standartlar yerine yeni ve sağduyulu bir vizyon gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu Bled Stratejik Forumu sırasında Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Slovenya Dışişleri Bakanı Erjavec, AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün, Slovenya Devlet Televizyonu RTV-Slo'ya, Slovenya Resmi Haber Ajansı'na ve Dnevnik gazetesine mülakatlar verdi.

5 Eylül 2017 tarihinde Bakan Çavuşoğlu bölgesel işbirliğinin değerlendirildiği GDAÜ Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısına iştirak etti.

 

 

 

Kaynak : T.C. Dışişleri Bakanlığı web sitesi