TÜRSAB, Slovenya'nın turizm potansiyelini mercek altına aldı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Slovenya Turizm otoritelerinin katkılarıyla düzenlenen fam trip 26-28 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Türk turizmciler, Slovenya'nın sağlık, termal ve spor turizmi ile gastronomiye dönük çalışmalarını yakından inceleme fırsatı buldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'ın 5 yılda 60 ülke projesi kapsamında Türk turizmciler bu kez Slovenya'nın turizm potansiyelini inceledi. 26-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenen inceleme gezisine TÜRSAB Disiplin Kurulu Başkanı Veli Terzi, TÜRSAB Asya BYK Başkanı ve Sağlık Komitesi Üyesi Nezih Üçkardeşler, TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Bölümü'nden Gülberk Aşyapar ile çeşitli acenta ve tur operatörü firmaların yetkilileri katıldı. 

TÜRSAB Heyeti Slovenya'nın turizm ürünleri ve öne çıkan destinasyonlarını inceleme fırsatı bulurken özellikle ülkenin sağlık turizmi alanındaki çalışmaları Türk turizmciler tarafından mercek altına alındı. Slovenyalı meslektaşlarıyla Başkent Ljubljana'da bir araya gelen acenta temsilcileri Slovenya Turizm Ofisi Yöneticisi Karmen Novarlic'ten ülkenin turizme dönük çalışmaları, ziyaretçi profili ve odaklandıkları pazarları öğrenme fırsatı buldular. Slovenyalı turizm otoriteleri, Türk acentaların Slovenya'ya dönük çalışmalarını devletin çeşitli şekillerde destekleyebileceğini belirtirken Türk yetkililer de işbirliğinin artırılması konusundaki kararlılıklarını ortaya koydular. 

TÜRSAB Heyeti, Slovenya'nın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda 2012 Avrupa Kültür Başkenti olan Maribor'un turistik faaliyetlerini yakından incelerken Şarap Müzesi olarak kullanılan Hisa Stare Trte'de Belediye Başkanı Milan Milkl'den çeşitli bilgiler aldı. Heyet, gölü ve tarihi yapıları ile öne çıkan Bled ve Nova Gorica şehirlerinde de incelemelerde bulunurken yetkililerle görüşme, tesisleri yakından inceleme olanağı yakaladı.

Slovenya'nın Başkenti Ljubljana'da Türk Büyükelçiliği'ni de ziyaret eden Türk kafilesi, Büyükelçi Serra Kaleli ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Türk turizmciler Slovenya'nın ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamı hakkında Büyükelçi'den detaylı bilgiler alma fırsatı buldular. Düzenlenen yemekte THY Ljubljana Müdürü Ayhan Öztürk de bölgede yürüttükleri çalışmalar hakkında acente yetkililerini bilgilendirdi.
 
 


TERZİ: SLOVENYA'DA SAĞLIK TURİZMİ ÇOK GELİŞMİŞ

TÜRSAB Heyeti'ni Slovenya İnceleme Gezisi sırasında Grand Hotel Donat'ın sahibi Marjan Krajnc ile otel projelerini yürüten Pirtovsek ailesinden Suzana, Srecko ve Nino yalnız bırakmadı. Slovenya İnceleme gezisi hakkında TurizmdeBuSabah'a bilgi veren Heyet Başkanı Veli Terzi ise şunları söyledi:

"Burada Slovenya termal turizmi konusunda yapılanları ve tesisleri yakından görme fırsatımız oldu. Kafilemize karşı gösterdikleri misafirperver yaklaşım için teşekkür ediyorum. Bizim ülkemizde de termal oteller var ama burada gördüğümüz sistem bizi çok etkiledi. Özellikle sağlık turizmi ile entegre organizasyonlar yapılmış. Bir sağlık merkezinin etrafında 2 bin 600 yataklı tesisler var. Ayrıca minarel suları oldukça iddialı. Slovenya bir Avrupa ülkesi. Ülkede birçok yer gördük ama ben en çok termal ve sağlık turizm olanaklarından etkilendim. Bir de tabii casino turizmi çok ilerlemiş. Bu konuda oldukça gelişmiş tesisleri var. Fakat kanımca meslektaşlarımız özellikle sağlık turizmi konusunda Slovenya'ya yoğunlaşabilir. Bu konuda Türkiye'de tanıtımlar yapılabilir."

SLOVENYA PAZARI

Ülke nüfusu 2 milyon 55 milyon olarak tahmin edilen Slovenya'dan çıkış yapan toplam kişi sayısı 2 milyon 688 bin 960 kişi. Türkiye'ye gelişlerinde seyahat/gezi için 2 ila 5 gün, uzun turlarda 12 güne kadar sürmekte. Slovenyalıların Türkiye'de en çok tercih ettikleri destinasyonlar arasında sırasıyla İstanbul ve Antalya bölgesi geliyor. Türkiye'ye gelen Slovenyalıların en çok tercih ettikleri tatil türü ise dinlenme/turist yerleri gezme şeklinde.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2012 yılında Slovenya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 2011 yılına göre %-4.71 oranında düşerek 39 bin 899 kişiye geriledi. Dünya turizm örgütü verilerine göre 2011 yılında Slovenya'yı ziyaret eden turist sayısı 2 milyon 37 bin kişi olup, aynı yıl ülkenin turizm geliri 2 milyar 717 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.